Genel Müdür Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,
 
Ülkemize ve sektörümüze katkı ve katma değer yaratma hedefiyle yatırımlarımızı sürdürdüğümüz ve yeni projelere imza attığımız bir yılı daha başarıyla geride bıraktık. Dünya ekonomisindeki değişimlerin ülkemiz üzerinde de tesirlerini hissettiğimiz 2018 yılında hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürdük, sektörümüze ve genel ekonomik büyümeye katkı sağlayacak çalışmaların ve kampanyaların destekçisi olduk.
 
Kamu, finans ve reel sektör arasındaki güçlü koordinasyonun görüldüğü yıl içinde; "Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak" ve akabinde "Türkiye İçin Kazanç Vakti" söylemleri ile hayata geçirilen ve Halk GYO olarak içerisinde yer aldığımız kampanyalar ve özellikle yabancıların konut edinmesine ve vatandaşlık hakkı verilmesine yönelik hayata geçirilen düzenlemeler ile tapu harcı ve KDV indirimi gibi uygulamalar, kamu ve özel sektörün, ekonomimizi ileriye taşımak adına gösterdikleri başarılı bir dayanışma örneği olarak tarihe geçti. Bu dönemde özellikle yabancılara satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artış gösterdi. Bu veriler bize, doğru kurgulanan projeler hayata geçirildiğinde, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden olan gayrimenkul sektörünün ülkemize değer katmaya devam ettiğini bir kez daha gösterdi.

Sektörün önemli markalarından biri olarak, 2018 yılında, 29. kez kapılarını açan MIPIM Gayrimenkul Fuarı'nın da katılımcısı olduk. Fuar süresince, Ülkemizin mega projelerinden biri olan ve inşaat çalışmaları hızla devam eden İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi'nin tanıtımını gerçekleştirdik. Ülkemizin ve özellikle İstanbul'umuzun kültürel ve turistik cazibe unsurları ile yoğun ilgi gördüğü fuarda, Türk gayrimenkul sektörünün gücünü sergilemekten gurur duyduk ve mutlu olduk.

Değerli Ortaklarımız,

2010 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana Türk gayrimenkul sektörünün öncüsü olarak, sektöre örnek teşkil eden faaliyetlerimizde her zaman "doğru lokasyonda, doğru proje" anlayışını benimsedik. Bu anlayışın bir uzantısı olarak, bir yandan adından söz ettiren ödüllü projeler hayata geçirirken, devam eden projelerimizde de önemli mesafeler kat ettik. Türkiye'nin dört bir yanında hayata geçirdiğimiz yatırımlara hız verirken, bölge ekonomilerine doğrudan katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.

2018 yılında Erzurum merkezindeki Yakutiye'de inşa ettiğimiz şehrin marka projeleri arasında yer alan Şehristan Konutları'nı ve İstanbul Sancaktepe'de, Aydos Ormanı'nın yanı başında hayata geçirdiğimiz Bizimtepe Aydos projemizi tamamlayarak anahtar teslimlerine başladık. İstanbul'un bölgesel ve küresel bir finans merkezi olabilmesi yolunda başlatılan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinde inşa ettiğimiz 34 ve 46 katlı iki ofis kulesi ile 8'er katlı üç ticari binadan oluşan "Halk Ofis Kuleleri"nin inşaat tamamlanma oranı ise %28 seviyelerinde gerçekleşti.

Yine bu dönemde, birlikten kuvvet doğar anlayışıyla kurduğumuz ortaklıklarla daha güçlü bir Türkiye idealine hizmet etme gayretiyle çalıştık. Emlak Konut GYO güvencesi ve Teknik Yapı ortaklığıyla İzmir'in kent yaşamına yakışan yenilikçi bir proje geliştirme vizyonu ile Alsancak'ta Evora İzmir projesini hayata geçirdik. Önemli bir aşamayı geride bıraktığımız bu projemizin ön talep toplama dönemini de başlatırken, SOTCA (Sign of the City Awards) organizasyonunun 2018 etabında "En İyi Mimari Tasarım" ödülünü de kazandık. Konut, ticaret, park, kültür ve turizm alanları gibi farklı fonksiyonları bir arada barındıracak olan bu karma projemizle güzel İzmir'imize önemli bir değer daha kazandırdık.

Kıymetli Paydaşlarımız,

Halk GYO olarak geliştirdiğimiz vizyoner projeler ve reel ekonomiye dayalı finansal ürünlerin yanı sıra, yüksek kira gelirine odaklı ticari mülk ağırlıklı portföyümüzle geçtiğimiz yılda da paydaşlarımıza değer katmaya devam ettik. 2010 yılında kurulan genç şirketimizin ticari gayrimenkul ağırlıklı portföyünü yaklaşık 5 kat büyüterek, 2,4 milyar TL seviyesine taşıdık. 2018 yılsonu itibarıyla şirketimizin toplam brüt hasılatı 319 milyon TL olurken, net karımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 56,5 oranında arttırarak 395 milyon TL rakamına yükselttik. Aynı dönemde aktif büyüklüğümüz 2,6 milyar TL'ye, öz kaynaklarımız ise 2,3 milyar TL'ye ulaştı.

Halk GYO olarak elde ettiğimiz bu başarıları; müşterilerimize, yatırımcılarımıza, çalışanlarımıza ve Şirketimizden gücünü ve desteğini esirgemeyen ana ortağımız T. Halk Bankası A.Ş. başta olmak üzere Ülkemize borçluyuz. Şirketimize duydukları güven ile bizlerle yan yana yürüyen tüm paydaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunarız.

 
Saygılarımla,
Dr. Feyzullah YETGİN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi